Sałatka z młodego bobu (Σαλάτα με φρέσκα κουκιά)

Gdy sezon na bób w rozkwicie warto sięgnąć po grecką propozycję na to uwielbiane w Polsce warzywo. Bób możemy kupić w strąkach lub już wyłuskany i tej formie występuje najczęściej. Pomijając jego niezaprzeczalne walory smakowe, bób jak wszystkie rośliny strączkowe, jest bardzo zdrowy i odżywczy. Jest bardzo dobrym źródłem białka, kwasu foliowego i nie zawiera tłuszczu. 

W basenie Morza Śródziemnego znany od ponad 2 tys. lat p.n.e., a jego nasiona odkryto w ruinach starożytnej Troi. Nie dziwi, więc fakt, że w Grecji jest powszechnie znany zarówno w postaci świeżej jak i suszonej.Składniki:
 do podanie:
  •  ósemki cytryny 
  • gęsty jogurt typu greckiego
 Przygotowanie:

1.  Rozpoczynamy od przygotowania dressingu. W miseczce wymieszać oliwę, sok z cytryny, zmiażdżony ząbek czosnku, cukier i pieprz. Odstawić.

2. Bób należy dokładnie wypłukać. Gotujemy go ok. 10 minut we wrzącej wodzie, po tym czasie solimy wodę i wyłączamy prąd/gaz. Przykrywamy garnek i pozostawimy w tej wodzie na kolejne 2-3 minuty, aż bób zacznie opadać na dno.

3. Obieramy bób ze skórki, gdy jest świeży powinien łatwo się z niej wychodzić. W tym samym czasie gotujemy jajka na twardo.

4. Bób przekładamy do salaterki, na jego wierzch kruszymy ser feta, posypujemy koperkiem. Mieszamy ponownie wcześniej przygotowany dressing i polewamy nim sałatkę. Całość delikatnie mieszamy.
5. Wokół brzegu salaterki układamy połówki świeżo ugotowanych jajek. Podajemy wciąż ciepłą sałatkę w towarzystwie ósemek cytryny i gęstym jogurtem.  
Komentarze

  1. Sheet metallic cutting and deformation are two methods of forming sheet metallic. A third method is assembly, either by using common fasteners or by different methods. The process of stamping is another deformation course of, nevertheless it additionally be|may also be|can be} considered a subcategory of perfect cooling towel review its own. It involves utilization of} a hydraulic or mechanical stamping press outfitted with a device and die, and its operation is just like punching — though the fabric does not essentially need to be eliminated. Stamping can be used for particular tasks like curling, drawing, embossing, flanging, and hemming. Our high definition 6x20ft., automated plasma machine, can reduce metallic plates that are be} up to as} 1” thick.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty